(+359)885 711 791
гр. София 1000, ул. "Триадица" № 5Б, ет. 1
(+359)2 986 43 17
Обезщетение при трудова злополука
Съгласно българското законодателство, трудова злополука е всяко внезапно увреждане на здравето, станало през време и във връзка или по повод на извършваната работа, както и при всяка работа, извършена в интерес на предприятието, когато е причинило временна неработоспособност, трайно намалена работоспособност или смърт.
Съгласно чл. 55, ал. 2 от Кодекса за социално осигуряване, трудова е и злополуката, която е претърпял работникът или служителят по време на обичайния път при отиване или при връщане от работното място до:
– основното място на живеене или до друго допълнително място на живеене с постоянен характер;
– мястото, където осигуреният обикновено се храни през работния ден;
Важно е да се отбележи, че трудовата злополука, която е настъпила в хипотезата на чл. 55, ал. 2 от Кодекса за социално осигуряване, не се покрива от застраховката „Трудова злополука” на работниците или служителите.
В кои случаи работодателят дължи обезщетение при трудова злополука?
Работодателят дължи обезщетение за вреди от трудова злополука, които са довели до:
– временна неработоспособност на работника или служителя.
Какво включва обезщетението при трудова злополука?
Работодателят дължи обезщетение за претърпените от работника или служителя неимуществени и/или имуществени вреди, включително пропуснати ползи. От обезщетението се приспадат получените от работника или служителя обезщетения и/или пенсии по общественото осигуряване (изплатените суми от НОИ). Приспадат се и получените суми по договори за застраховане на работниците или служителите.
Обезщетението може да бъде намалено, ако пострадалият е допринесъл за злополуката, като е допуснал груба небрежност. Работодателят не дължи обезщетение, ако пострадалият е причинил умишлено злополуката.
В случаите на смърт вследствие на трудова злополука, работодателят изплаща дължимото обезщетение на законните наследници на починалия работник или служител.