Безплатни онлайн консултации по застрахователно право
Моля, използвайте уеб формата по-долу, за да отправите към мен заявката си за безплатна онлайн правна консултация в областта на застрахователното право.
Моля, имайте предвид, че вашият въпрос няма да бъде публикуван, докато първо не бъде одобрен и съответно не му бъде отговорено. След като одобрен, въпросът, както и отговорът, ще бъдат публикувани по-долу на настоящата страница.
Стремежът ми е да отговарям на вашите въпроси своевременно, но е възможно и да не получите бърз отговор – ако спешно се нуждаете от правно съдействие, бихте могли по всяко време да се свържете се с мен, като за целта натиснете тук.
Р.К.
02.09.2024 в 19:01Здравейте
Случаят ми е следния:С жена ми ни блъснаха на пешеходна пътека докато пресичахме.Застрахователя на водача,който ни блъсна ни каза,че може да подадем документи за обезщетение,но едва когато приключи болничния и лечението.
Това вярно ли е или просто ни мотаят?
адв. Деян Николов
03.09.2024 в 16:06Здравейте!
В закона няма изискване претенцията на пострадалия при ПТП да бъде подадена към застрахователя след приключване на болничните и лечението. Няма пречка претенцията да бъде подадена и по-рано. Застрахователят няма право да отказва да приеме претенцията с приложените документи, като е длъжен да заведе преписка по тази претенция със съответния входящ номер.
Росица
07.08.2024 в 10:43Здравейте адв. Николов,
Лекият ми автомобил има застраховка „Каско“ , като в договорът със застрахователя са описани и всички екстри в него. Докато отсъствам от град е извършена кражба на част от автомобила ми. Откраднат е дистроника, който е част от автомобила и е описан като екстра при застрахователя. Подадена е жалба в полицията за кражбата, съставен е протокол, дадени са и лични показания за случая.. Застрахователя обаче, отказва да ми изплати щетата, за което ме уведомява с писмо-отказ.
Въпросът ми е – Отказа на застрахователя основателен ли е и може ли да се предприемат други действия за получаване на обезщетението за което претендирам.
Благодаря!
адв. Деян Николов
09.08.2024 в 14:56Здравейте, Росица!
При такива откази като във Вашия случай, единственият начин потребителят да си потърси правата е предявяването на съдебен иск срещу застрахователя. Практиката показва, че дори и в такива случаи да се подаде някакво възражение до застрахователя, той обикновено отказва да си промени първоначалната решение да откаже плащане по щетата, като се позовава на конкретна клауза от Общите условия към застрахователния договор.
В съдебната практика по такива казуси, съдът обикновено осъжда застрахователя да изплати обезщетението, при условие, обаче, че се касае за кражба на такива части от автомобила, без които той не би могъл да се придвижва самостоятелно (например акумулатор, компютър на двигателя и т.н.) Устройства като дистроника, които могат допълнително да се монтират, обикновено не се приемат за такива части. Въпреки това, има случаи, в които съдът също осъжда застрахователя и при кражба на такива части, които не са свързани със самостоятелното придвижване на автомобила. Един от често срещаните аргументи на съда е, че след като е платена застрахователна премия за рискове, свързани с целия автомобил, то застраховката би следвало да покрива и рискове, свързани с отделни части на автомобила.
Данчо Йорданов
12.01.2024 в 1:55Здравейте, лятото на 2023 година направих ПТП, при което щетата на потърпевшият е минимално вдлъбване и драскотини на задната броня от моята нова небоядисана предна броня. По моята кола няма абсолютно никакви щети. Отбихме отстрани попълнихме ПТП протокол, жената каза че има каско и че не е нужно да ходим до моят застраховател. След 8 дни от случилото се, се наложи да отида до SDI, за да ми преиздадат нов стикер за гражданската, тъй като сменях предно стъкло. Там разбирам че ми е била изтекла преди 16 дни(без гратисните 15) и си направих нова.
Преди 2 дни получавам писмо от каското на пострадалия на което пише, че дължа 1625лева за щетата по задната броня, защото съм бил без гражданска застраховка в момента на ПТП-то.
Имам 2 въпроса тук:
Защо трябва аз да плащам за щетата, след като водачут на отсрещният автомобил има каско?Има такъв закон?
Проверих цените за задна броня на точният модел на автомобила, все още не мога да докарам 1625лв за броня+ боя. Не ми беше посочена фактура или някаква друга бележка какво и къде са платили с тези пари.
Атанас
05.12.2023 в 13:52Здравейте,
претърпях ПТП, при което виновен е другият водач. Имам протокол от КАТ. Свързах се със застрахователя на виновния водач, заведох иск за щета. Беше направен оглед на автомобила ми на място, тъй като състоянието му не позволява да бъде каран.
След този оглед ме информираха, че трябва да транспортирам автомобила до избран от мен сервиз, където да бъде разглобен, за да се направи втори допълнителен оглед с цел опис на вътрешни поражения.
За съжаление след доста опити не успях да намеря сервиз, който да се наеме да извърши тази дейност.
Няколко пъти писах до застрахователя с молба да съдейства за извършване на този допълнителен оглед. Беше ми отказано.
Самият автомобил е с поражения, които едва ли предполагат ремонт.
Въпросите ми са: не е ли задължение на застрахователя да извърши оценка не щетите и защо се изисква от мен да организирам допълнителен оглед?
Не трябва ли да има публикувана методика, която да урежда механизъм за такава оценка?
Имам ли основание да сезирам Комисията за финансов надзор?
Какво друго бих могъл да предприема?
Благодаря!
Миглена
23.06.2022 в 15:40Здравейте, претърпях ПТП, за което е виновен другият участник. С мен се свързаха от неговата застрахователна компания, направиха оглед…. , днес получих писмо, че колата ми е оценена на тотална щета и трябва да прекратя регистрацията й в КАТ, като ще ми заплатят сумата от 2600 лв. В момента същата кола( всички параметри) е с пазарна цена 6000 . Мога ли да подам възражение за преразглеждане и може ли да не я обявяват на тотална щета ? Благодаря Ви !
адв. Деян Николов
27.06.2022 в 14:03Здравейте Миглена!
По закон, при наличие на тотална щета, застрахователят следва да Ви изплати не по-малко от 70 % от средната пазарна стойност на автомобила. При това положение, можете да подадете възражение до застрахователя за доплащане на обезщетението, като можете да приложите към възражението обяви за подобни автомобили.
Относно обявяването на щетата за тотална – ако стойността на ремонта надвишава 70 % от средната пазарна стойност на автомобила, застрахователят има право да обяви щетата за тотална. При такава ситуация, можете да поискате от застрахователя да не обявява щетата за тотална, като се обосновете, че желаете да отремонтирате автомобила. Ако са налице законовите изисквания за обявяването на тотална щета, застрахователят няма задължение да уважи това Ваше желание, но в практиката има такива случаи (обикновено в такива случаи застрахователят изплаща малко по-ниска сума, така че да е под 70 % от стойността на автомобила).
Кристиан
12.12.2021 в 14:02Здравейте. Претърпях ПТП като пътник в лек автомобил, който самокатастрофира. В следствие на удара получих средна телесна повреда ( счупване на 2 лумбални прешлена ). Заведена е претенция към застрахователя на виновния водач.По време на ПТП бях без поставен предпазен колан (което е доказано от автотехническата експертиза). Въпросът ми е с какъв процент трябва да се намали обезщетението за съпричиняване при тази ситуация? Благодаря!
адв. Деян Николов
14.12.2021 в 11:45Здравейте Кристиан!
Липсата на поставен предпазен колан по време на ПТП-то, сама по себе си, не е достатъчна предпоставка за намаляване на обезщетението. За да бъде намалено обезщетението, трябва да бъде доказано, че ако бяхте с поставен предпазен колан, травмите нямаше да бъдат получени или че поне щяха да бъдат по-леки. Застрахователите, обаче, при произнасянето си по заведена при тях претенция, обикновено намаляват обезщетението в такива случаи – дори и да не е изследван въпросът за ролята на колана в конкретния случай. По-различна е ситуацията при съдебните дела срещу застрахователите. Съдът намалява обезщетението при непоставен предпазен колан, само ако се докажат горните предпоставки (че ако беше поставен коланът, травмите нямаше да настъпят или щяха да са по-леки). В случай че обезщетението все пак бъде намалено, процентът, с който се намалява, най-често е между 20 и 50 %.
А. Славов
16.11.2021 в 15:51Здравейте! Преди 2 месеца претърпях ПТП, в което не бях аз виновен. Не съм пострадал, щетите са само материални. Виновен беше ирански водач на ТИР. Съответното органите на реда съставиха проткол и описаха щетите. След това заявих претенция към НББАЗ и обезщетението ми е изплатено, но не съм доволен от размера обезщетение. Може ли нещо да се направи?
адв. Деян Николов
19.11.2021 в 15:38Здравейте г-н Славов!
В случая, по закон имате право да предявите съдебен иск срещу Националното бюро на българските автомобилни застрахователи за доплащане на разликата до реалния размер на обезщетението.
Станислава
06.07.2021 в 18:29Здравейте, преди няколко дни претърпях ме леко ПТП , писахме двустранен протокол , понеже нямаше пострадали хора, а само материални щети.
Оказа се , че отсрещната страна (която причини ПТП-то) е с изтекла гражданска отговорност.
Как да процедираме от тук на татък.
Какви права имаме, къде да ги търсим и в какви срокове?
адв. Деян Николов
07.07.2021 в 15:04Здравейте Станислава!
След като, в случая, виновният водач не е имал действаща застраховка „Гражданска отговорност“ към датата на ПТП-то, Вие имате право да предявите претенция към Гаранционния фонд за изплащане на обезщетение за вредите по Вашия автомобил. Няма конкретен срок, в който трябва да заведете щетата в Гаранционния фонд, но все пак е добре да го направите възможно най-скоро (най-малкото поради факта, че трябва да бъде извършен оглед на вредите по автомобила от представители на Фонда).
Димитър
08.05.2020 в 17:30Добър ден адв. Николов
Баща ми се пребра от Испания в Сърбия пука гума и се удря в мантинелата,при което започва да звани на застрахователите ,но никой не вдига телефона (случва се в 02.20 часа) на сутринта отново им звани,и отново никой не му вдига телефона. Поради обстоятелствата с вируса,се пребира,без повече да им звани.Когато заведохме щетите ни признават само 10% от сумата на която е застрахован автомобила.Отговорът им бе,че няма направен протокол,за това е такова обезщетението.
Но в случая след като не му вдигат или връщат обаждането,как може човек в друга страна да знае какво трябва да направи?
И питането ми е какво трябва да сторим за да си получим полагащата се обещетение
адв. Деян Николов
11.05.2020 в 16:09Здравейте Димитър!
Според мен, застрахователят в случая няма законово основание да изплати по-ниско обезщетение от реално дължимото. Хипотезите, при които застрахователят има право да намали обезщетението, са посочени в закона, като Вашият случай не попада в нито една от тези хипотези. Съгласно закона, застрахователят следва да Ви изплати обезщетение, равняващо се на средната пазарна стойност на ремонта на автомобила.
В случая имате право да предявите съдебен иск срещу застрахователя за доплащане на разликата до действителната стойност на вредите по автомобила.
Вероника Тодорова
04.02.2020 в 13:02Здравейте!
Автомобилът ми беше ударен от друг такъв на кръстовище. Водачът на другия автомобил беше виновен, защото е отнел предимството на сина ми, което беше описано в протокола на полицаите, дошли на мястото на катастрофата. Застрахователят на виновния водач по ГО отказва да изплати обезщетението за тотална щета, на което беше оценен автомобилът ми, защото не сме им предоставили големия талон. За съжаление при смяна на жилището, явно сме го изгубили и затова не можем да го придоставим. Имат ли право на отказ в тази ситуация? Предоставили сме им удостоверение от КАТ, че колата е дерегистрирана.
Благодаря!
адв. Деян Николов
05.02.2020 в 12:53Здравейте г-жо Тодорова!
В случая застрахователят не би следвало да отказва да Ви изплати обезщетението. Предполагам, че големият талон е бил необходим на застрахователя, за да бъде удостоверено, че Вие сте собственик на автомобила. Освен с големия талон, обаче, правото Ви на собственост може да бъде удостоверено и с договора за покупко – продажба, въз основа на който сте придобила автомобила. Освен това, в удостоверението за дерегистрация на автомобила, което КАТ са Ви издали, би следвало да е посочено от коя до коя дата автомобилът е бил регистриран на Ваше име. В случай, че това не е посочено във въпросното удостоверение, можете да поискате от КАТ да Ви издадат отделно удостоверение, в което да е посочен периодът, в който автомобилът е бил регистриран на Ваше име.
Биляна Шишманова
10.12.2019 в 15:18Здравейте адв. Николов, имам Каско на автомобила си и преди седмица той се замозапали пред дома ми. Аз сама потуших пожара. Дойде мобилен екип и направи протокол на щетите. Дойде пожарен екип на следващия ден и ми изготви документ според който палежа се дължи на късо съединеие с ел. инсталацията на автомобила. Пожелах колата да се направи в доверен сервиз .Застрахователя ми изготви възложително писмо за ремонт в най-близкия доверен сервиз, но в писмото имаше забележка, че не покрива точно ел. инсталацията на автомобила. В общите условия към каското има клауза, че се покрива точно такъв вид пожар. Отказват ми на база някаква точка на изхабеност и умореност на детайлите без даже да са видели колата в сервиз. Пуснах възражение към застрахователя и чакам отговор. Според мен те не желаят да правят точно най-трудната и скъпа част на колата ми, а остават разни пластмаси. Аз съм платила всички вноски към Каското и ГО в тяхната фирма. От тук ако ми откажат поправка на ел. инсталацията автомобила става за боклука. Предполагам, че тъй като колата е доста изгоряла под капака щетата е тотал и те искат да се измъкнат от отговорност. Какво мога да направя, ако откажат поправката на автомобила? Мога ли да заведа дело и да си търся правата по съдебен ред, ако се стигне до този развой на събитията? Има ли смисъл да заведа дело? Благодаря за отделеното време
адв. Деян Николов
11.12.2019 в 16:54Здравейте г-жо Шишманова!
След като настъпилият вследствие на късо съединение пожар в автомобила е покрит риск по сключения застрахователен договор, би следвало застрахователят да покрие всички вреди, които са последица от този пожар, включително и вредите по ел. инсталацията. Все пак, значение има и съдържанието на конкретните клаузи от Общите условия на застрахователя. Затова, бих могъл да Ви дам по-категоричен отговор след като се запозная с Общите условия към полицата.
Илиян Георгиев
21.11.2019 в 20:12Здравейте адв.Николов,имам застраховка пълно „Каско“ на застрахователна сума 12500лв. Претърпях ПТП със диви животни без вина.Автомобилът е в доверен сервиз на застрахователя.Преминаха огледите и многократно ме викаха в офиса на застрахователя да подписвам и представям всичко каквото са поискали. Преди два дни ми съобшиха, че автомобилът е с тотална щета запитах каква ше е сумата която ще получана и младежът ми отговори,че ще е 70 % от застрахователната сума т.е.около 8700лв. Днес получих известие,че трябва да бракувам автомобилът в КАТ и да представя документ при застрахователя,така и наптавих бракувах го днес.Днес попаднах на вашата страница и ни възникнаха въпроси които ме притесняват: застрахователна стойност на автомобилът и пазарна оценка на застрахователя.Това са две различни хипотези и ако ЗД приеме по пазарна оценка то застрахователната стойност се обесмисля. Защо съм сключил договор на застрахователна стойност 12500лв. като те могат да се позовават и на цена по пазарна оценка. Аз съм поставен пред свършен факт, че имам задължение да снема автомобила от отчет за да има плашане а ЗД може да се произнесе както си талкува по себеугоден начин за плащане.Хипотетично какво мога да направя ако ЗД постъпи некоректно към мен?
адв. Деян Николов
25.11.2019 в 17:11Здравейте г-н Георгиев!
Съгласно закона и съдебната практика, при тотална щета, обезщетението се равнява на средната пазарна стойност на автомобила към датата на застрахователното събитие, като се приспада стойността на запазените части по автомобила. Стойността на запазените части, при тотална щета, не може да надвишава 30 % от стойността на автомобила.
По отношение на застрахователната сума, която се посочва в полицата – това е само горният лимит на отговорност на застрахователя за срока на действие на полицата. Ако имате, например, някакви щети през едногодишния срок на действие на полицата, общият сбор на изплатените обезщетения за тази една година не може да надвишава сумата, която е посочена в полицата. На практика, излиза, че потребителят няма интерес автомобилът му да бъде застрахован на по-висока стойност от реалната му пазарна стойност, защото така само ще плаща по-висока застрахователна премия. В закона все пак има едно изключение (ако в застрахователния договор изрично е записано, че при настъпване на тотална щета или кражба например, застрахователят ще изплати точно определена фиксирана сума). Това, обаче, в практиката се случва доста рядко.
Ако все пак застрахователят Ви изплати занижено обезщетение, имате право да предявите съдебен иск за доплащане на разликата до реалния размер на обезщетението.