Искове и дела срещу АПИ или Общината при вреда от злополука или ПТП. Ако сте пострадали при пътно-транспортно произшествие или друг инцидент, който е настъпил, поради някаква неизправност на пътната инфраструктура, Вие имате право да предявите иск срещу стопанина на пътя за заплащане на обезщетение за претърпените от Вас вреди.
По закон, републиканските пътища се поддържат и управляват от Агенция „Пътна инфраструктура“, а общинските пътища – от съответната община. Отговорност от стопанина на пътя (АПИ, респ. общината) може да се търси и в случаите, когато поддръжката на съответния път или пътен участък е възложена на трето лице (например фирми, с които АПИ или общината е сключила договор за поддръжка и/или ремонт на съответния пътен участък).
В кои случаи, при претърпяно ПТП или злополука, можем да предявим съдебен иск срещу АПИ или Общината
Най-често случаите, при които се предявяват съдебни искове срещу АПИ, респ. съответната община, касаят инциденти, настъпили поради някаква неизправност на пътната настилка, където е настъпил съответният инцидент.
В това число влизат и например исковете срещу общината на пешеходци, които са пострадали при пропадане в дупка или спъване в неравност при движение по тротоар или при пресичане на улица. Иск, обаче, може да се предяви и в случай, че причина за настъпило ПТП е например нeправилна организация на движението на дадено кръстовище или неработеща светофарна уредба.
Също така, ако участвате в ПТП с внезапно навлязло на магистрала или първокласен път животно, имате право да предявите съдебен иск срещу АПИ за причинените Ви вреди. Отговорността на АПИ в такива случаи произтича от законовото им задължение да поставят предпазни огради на магистралите и скоростните пътища, които да предпазват от навлизане на животни на пътното платно.
Какво обезщетение може да се търси от АПИ, респ. Общината при ПТП или злополука
Пострадалият при пътен или друг инцидент, който е причинен поради неизправност на пътната инфраструктура, може да предяви иск за заплащане на обезщетение за претърпените от него неимуществени и имуществени вреди.
Обезщетението за претърпени неимуществени вреди се определя от съда по справедливост, като се взимат предвид травмите на пострадалия, продължителността на периода на възстановяване, наличието, респ. липсата на трайни последици за здравето му след приключване на възстановителния период. Също така се взимат предвид възрастта на пострадалия, периодът, в който е бил неработоспособен, както и последиците от инцидента в личен, социален и психологически план. При смърт на пострадалия вследствие от настъпилото ПТП, право на обезщетение за претърпените болки и страдания от загубата на пострадалия (т.нар. „кръвнина“) имат неговите близки.
Имуществените вреди могат да включват както вредите по притежавано от пострадалото лице МПС, така и разходи за лечението на получените от ПТП-то травми. Отделно от това, имуществените вреди могат да включват и пропуснати ползи – например разликата между брутното трудово възнаграждение и получаваното от НОИ обезщетение за периода, в който пострадалият е бил в отпуск поради временна неработоспособност (т.нар. „болнични“).
Давностният срок за предявяването на иска в съда срещу АПИ, респ. общината, е 5-годишен, считано от датата на инцидента (респ. от датата на смъртта на пострадалия – ако е починал вследствие от ПТП-то).